Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu dot. tego jak reagować na przemoc, obejrzeli pantomimę pt. "Ręce" w wykonaniu klasy VII, brali udział w lekcjach podczas, których omawiano poprawne reagowanie na przemocowe zachowania dzieci jak i dorosłych. Na szkolnym korytarzu pojawiły się też rysunki z hasłami: STOP PRZEMOCY WOBEC DZIECI! O godzinie 17:00 nasza szkoła (jak i inne ośrodki biorące udział w akcji) w ramach protestu wobec krzywdzenia najłodszych, została podświetlona na kolor czerwony.
19 listopada wzięliśmy udział w OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII - DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Za nami dwa dni zmagań matematycznych. Uczniowie, w ramach obchodów XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, rywalizowali w zabawach mających na celu utrwalenie tabliczki mnożenia. Najbardziej zaangażowani wzięli udział w turnieju matematycznym „Jeden z dziesięciu” - najlepsza okazała się Lena Gola. Konkurs na najciekawszego „Mema na temat tabliczki mnożenia” wygrali: Maja Organista oraz Filip Duszyński. Gratulujemy zwycięzcom!
8
Szlachetna Paczka w naszej szkole!!
W tym roku postanowiliśmy wziąć udział w akcji Szlachetna Paczka jako społeczność szkolna.
Zapraszamy do zapoznania się z sytuacją i potrzebami rodziny pani Urszuli (65l. ).
Opis rodziny.
Pani Urszula jest osobą samotną. Kobieta, w miarę możliwości, radzi sobie z codziennymi trudnościami. Rok temu pochowała męża i została sama. Musi zająć się domem oraz zwierzętami, które ktoś im podrzucił, gdy jej mąż jeszcze żył. Jak sama twierdzi, gdy mąż był z nią, życie było zdecydowanie łatwiejsze. Najtrudniejsze dla niej są wieczory, które są długie i ciche. Za czasów, gdy mąż żył, życie pani Urszuli wyglądało dużo lepiej. Codziennie rano pili razem kawę, rozmawiali i spędzali czas ze sobą. Bardzo się kochali. Często podróżowali po Polsce. Pani Urszula ma ogromny talent do gotowania i pieczenia. Pomimo tego, że sama potrzebuje pomocy, często dzieli się posiłkami z innymi.
Pani Urszula mieszka sama. Żyje bardzo skromnie i utrzymuje się z bardzo niskiej emerytury. Jest w posiadaniu kilkunastu zwierząt domowych, które zostały jej kiedyś podrzucone i tak zostały z nią. Poranki wyglądają codziennie tak samo, karmi koty i psa, rozpala w piecu aby było ciepło. Często chodzi na długie spacery do pobliskiego lasu. Co drugi dzień idzie na cmentarz na grób męża. Wieczorami lubi poczytać książkę, odwiedzić znajomą, ale przyznaje, że wieczory są ciężkie. Największą przyjemność sprawiają jej prace w ogrodzie. Jest wdzięczna za to, że ma gdzie mieszkać, że ma dzieci i wnuki. Pani Urszula marzy o spokojnej starości, aby nikomu nie sprawiała problemów.
Potrzeby rodziny:
GŁÓWNE POTRZEBY RODZINY
1. Rozkładana kanapa - kolor ciemny
Pani Urszula posiada stary narożnik, który nie nadaje się do spania. Jest zepsuty, jest zmuszona spać na nierozłożonym, co nie daje jej komfortu snu i wstaje niewypoczęta.
2. Gruby koc 160/200
Pani Urszula ze względu na ograniczone środki finansowe często oszczędza na ogrzewaniu. Gruby koc pozwoli jej dogrzać się w chłodne dni i wieczory zimą. Świąteczny akcent koca doda klimatu na zbliżający się okres bożonarodzeniowy.
3. Żywność trwała - kasza, cukier, mleko, ryż itp.
4. Środki czystości - mydło, szampon, proszek do prania, płyn do płukania tkanin itp.
5. Wyposażenie mieszkania - ręczniki kąpielowe, ręczniki kuchenne
6. Inne potrzeby niematerialne - opał na zimę, wiązka drewna
7. Szczególny upominek - poduszki ozdobne
Zapraszamy społeczność szkolną, rodziców, pracowników szkoły oraz całe grono pedagogiczne do wspólnego zaangażowania się w akcję SZLACHETNA PACZKA dla Pani Urszuli.
Święto Niepodległości w świetlicy
Kolejny tydzień w naszej świetlicy szkolnej upłynął w atmosferze podniosłości i patriotyzmu za sprawą Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci doskonale wiedziały jakie są symbole narodowe Polski, bezbłędnie wykonały prace plastyczne godła.
ZIMOWA OPOWIEŚĆ
Zapraszamy na kolejną zimową opowieść!!
"Bądź dla wszystkich życzliwy, a Świat będzie szczęśliwy"
„Życie nie składa się tylko z wielkich poświęceń i obowiązków, ale przede wszystkim z drobiazgów. Uśmiechy i życzliwość rozdawane na co dzień są tym, co zdobywa i zatrzymuje serca i daje pocieszenie.
Humphrey Dane
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
Międzynarodowy Dzień Białej Laski
- 27
Uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Panią Kasię oraz Panią Monikę z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bojadłach z filią w Klenicy z okazji Miedzynarodowego Dnia Białej Laski. To święto osób niewidomych i niedowidzących. Zajęcia miały na celu zwrócić uwagę na potrzeby oraz problemy, z którymi mierzą się osoby niewidome i slobowodzacw w swoim codziennym życiu. Dzieci poznały alfabet Braille'a, dowiedziały się jak pomóc osobom niedowidzącym.
Serdeczne podziękowania dla Pani Kasi i Moniki za zaproszenie i przygotowanie tak wartościowych zajęć.
Lektura „Cukierku, Ty Łobuzie!”
"Mój Cukierek" - plastyczna interpretacja bohatera lektury.
Klasa I wie już, że zwierzak w domu to nie tylko możliwość wspaniałej przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem, ale również ogromna odpowiedzialność i obowiązek. Większość uczniów ma w domu psa, kota, świnkę morską lub inne stworzenie, więc domowe obowiązki związane z opieką nad nimi nie są im obce. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy jest więcej plusów czy minusów zapraszamy do lektury książki "Cukierku, Ty łobuzie" właśnie; zwierzak wprawdzie wywraca życie do góry nogami, ale my stanowczo mówimy...warto!:)
Dobroczynny konkurs plastyczny - zapraszamy do udziału
Zbliża się piękny adwentowy, przedświąteczny czas... Nie dla wszystkich jest on beztroski... Dlatego Grupa Szkolnego Wolontariatu ogłasza "Dobroczynny konkurs plastyczny na lampion lub wieniec adwentowy". Nagrody czekają!!! Prace zgłoszone na konkurs zostaną sprzedane, a dochód przekazany instytucjom niosącym pomoc (np. Hospicjum). Prace można przynosić do p. Wioletty. Konkurs trwa do 26 listopada. Do dzieła Kochani:)))
Małe muzeum pamiątek historycznych
Z okazji obchodów Święta Niepodległości stworzyliśmy małe muzeum pamiątek historycznych. Na wystawie znalazły się eksponaty z kolekcji rodzinnej, głównie pochodzące z początku XX wieku: banknoty, aparat fotograficzny, książki, harmonia czy krzyż wykonany z drutu kolczastego i amunicji. Wystawa była świetną okazją do poprowadzenia lekcji historii; powtórzenia wiadomości o źródłach historycznych i zabawy polegającej na odgadnięciu nazwisk postaci historycznych, zasłużonych dla naszej ojczyzny.
WŁĄCZAMY SIĘ DO OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII "DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY"!NIE BĄDŹMY BIERNI, WSPÓLNIE WYRAŹMY SPRZECIW WOBEC KRZYWDZENIA NAJMŁODSZYCH!
Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole...
Obchodząc 106 rocznicę naszej Niepodległej Polski, spotkaliśmy się na wspólnym biesiadowaniu przy ognisku :))) i śpiewie pięknych pieśni patriotycznych, które zagrzewały naszych przodków do walki o niepodległą ojczyznę..
Jak zostać lekarzem? Jakie pamięta Pani najciekawsze przypadki medyczne? Jak udzielić pierwszej pomocy? Na te pytania mogli uzyskać odpowiedzi nasi uczniowie dzięki wizycie pani doktor. Dziękujemy za poświęcony czas i wartościowe spotkanie :)
Przygotowujemy się do XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia
"Podróże z klasą"
W ramach projektu "Podróże z klasą" uczniowie klasy VII oraz VIII zwiedzili Kraków. Na szlaku trzydniowej wycieczki znalazło się wiele interesujących miejsc:
Wawel - Katedra Wawelska, krypty z grobami królewskimi, Dzwon Zygmunta zachwyciły nas architekturą i bogatą historią.
W Muzeum Książąt Czartoryskich podziwialiśmy cenne zbiory sztuki m.in. "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Spacerując uliczkami Kazimierza poznawaliśmy historię krakowskich Żydów oraz ich kulturę.
Socrealistycznym stylem zachwyciła nas Nowa Huta.
Największy ciężar historii poczuliśmy spacerując po obozie Auschwitz - Birkenau.
TO BYŁ NIEZWYKLE INSPIRUJĄCY I POUCZAJĄCY CZAS.
2
Matematyka w sklepie.
Wiedza szkolna ma bezpośrednie przełożenia na życie codzienne. Uczniowie klasy I przekonali się, że obliczenia, które wykonują na lekcji, są i będą im potrzebne. Zabawa w klasowy sklepik to sposób na pokazanie uczniom praktycznego zastosowania wiedzy jak i wykorzystanie umiejętności szacowania wyników.
7
Jesteśmy widoczni w drodze do szkoły i do domu.
W czwartek 31 października klasy I-III zostały wyposażone w kamilezlki odblaskowe.
Mapa myśli na lekcji matematyki.
Schematyczna mapa myśli jest skuteczna, ponieważ mózg pracuje najbardziej wydajnie, gdy informacje są przetwarzane na rysunki i grafiki. Dzięki temu bierny odbiór tekstu zamienia się w czynne przyswajanie wiedzy. Tworząc własne mapy myśli, podczas powtórkowej lekcji z procentów, uczniowie klasy VII zamienili nudną naukę w ciekawy proces twórczy.
Dyniowe inspiracje
Uczniowie klasy pierwszej wykonali przepiękne dyniowe arcydzieła!!
"Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam!"23
Jesienne inspiracje.
Jesienne dni dzieci uczęszczające w zajęciach świetlicowych spędziły na wykonaniu, między innymi, prac plastycznych. Z darów jesieni powstały jeże, kompozycje w wazonie oraz piękne pejzaże.
Zimowa Opowieść Jarmark Bożonarodzeniowy