Szkoła Promująca Zdrowie
Tekstowa podstrona
RAPORT Z EWALUACJI WYNIKÓW DZIAŁAŃ SZKOŁY w roku szkolnym 2023/2024
Ewaluacja celu:
-
- Cel zaplanowany: Poszerzenie świadomości uczniów na temat zasad zdrowego odżywiania się.
-
- Kryterium sukcesu: Zwiększenie o 30% odpowiedzi związanych ze stosowaniem zasad zdrowego stylu życia wśród uczniów.
-
- Jak sprawdzono, czy osiągnięto cel? - Analiza przeprowadzonych ankiet.
-
- W jakim stopniu osiągnięto kryterium sukcesu? - 72% ankietowanych odpowiedziało twierdząco na tematy związane z zasadami zdrowego stylu życia.
Ewaluacja zadań:
Nazwa zadania
Kryterium
sukcesu
W jakim stopniu osiągnięto kryterium sukcesu?
Czego nie udało się zrobić i dlaczego?
Tematyka godzin wychowawczych – zdrowe odżywianie, poprawna kondycja
72% ankietowanych uświadomiło sobie jak ważne jest zdrowe odżywianie się
W pełni przeprowadzono scenariusze lekcji zawarte w podręczniku Szkoły Promującej Zdrowie, wykonano ankiety ze scenariusza lekcji dt. stanu zdrowia, kondycji fizycznej
-
Spotkania ze specjalistami z zakresu zdrowego odżywiania się
90% uczniów wzięło udział w spotkaniach
Przeprowadzono prelekcję na temat zdrowego odżywiania się przez prowadzących, debaty z uczniami.
- spotkanie z bokserem-mistrzem Polski w kajakarstwie,
- spotkanie z instruktorem spadochroniarstwa,
- spotkanie z mistrzem Polski w podnoszeniu ciężarów do lat 16,
- spotkanie z panią dietetyk,
- spotkanie z uczniami LO z Wolsztyna na temat zasad niemarnowania żywności, zdrowego stylu życia
- spotkanie z instruktorką fitnes,
- spotkanie instruktorką zumby,
- spotkanie instruktorką udzielania pierwszej pomocy
- Wszystkie zaplanowane spotkania się odbyły.
-
Aktywne przerwy
W czasie długiej przerwy organizowane były tańce/zabawy sportowe dla wszystkich uczniów
Nauczyciele dyżurujący sprawowali nadzór nad bawiącymi się uczniami – na górnym korytarzu szkoły zainstalowano tablet i głośniki
-
Dzień warzywno-owocowy
W czasie długiej przerwy w każdy piątek wspólnie jedliśmy warzywa lub owoce – ponad 70% stosowała się do tych zaleceń
Ponad 70 % uczniów przynosiła warzywa i owoce do szkoły
-
Przeprowadzenie
szkoleń/warsztatów
dla nauczycieli
i pracowników ob-
sługi na temat zdrowego odżywiania się
Szkolenie w ramach Wewnątrzszkolnego Doskonalenie nauczycieli oraz pracowników obsługi
Przeprowadzono spotkanie z panią dietetyk na temat zasad zdrowego odżywiania się, z trenerem boksu, z uczniami szkoły średniej w ramach projektu dt. niemarnowania żywności i zdrowego stylu życia,instruktorem spadochroniarstwa, instruktorką zumby, instruktorką udzielania pierwszej pomocy.
-
Wnioski (podsumowanie i interpretacja wyników ewaluacji):
- Korzyści z naszych działań: Uczniowie zdali sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie się, ruch, sport.
- Trudności w realizacji naszych działań: dzieci przynosiły dość często słodycze z domu – co uległo znacznej poprawie
- Zalecenia i wskazówki do dalszych działań: nadal uświadamiać rodziców w tym, aby dzieci jadły zdrowe posiłki, minimalizować słodycze, wdrażać dobre nawyki – odpowiednia dieta, ruch
Klenica, 5.10.2023r.
Szkoła Podstawowa w Klenicy
ul. Bolesława Chrobrego 68
66-133 Klenica
Planowanie: Arkusz A
CZĘŚĆ WSTĘPNA PLANOWANIA w roku szkolnym 2003/2024
- Problem priorytetowy do rozwiązania:
Niezwracanie uwagi przez uczniów na sposób w jaki się odżywiają.
- Krótki opis problemu priorytetowego (wpisać konkretne dane według wyników diagnozy):
Wyniki badań wykazały, że 47% uczniów nie przykłada większej uwagi do tego co je, kiedy je.
- Uzasadnienie wyboru priorytetu (wpisać, dlaczego go wybrano, kto i na jakiej podstawie dokonał tego wyboru):
Na podstawie wyników badań ankietowych, wywiadów i obserwacji zespół dokonujący diagnozy uznał, że nieprzestrzeganie odpowiedniej diety (brak warzyw i owoców, spożywanie słodyczy) wpływają negatywnie na zdrowie i samopoczucie uczniów.
Istnieje potrzeba podjęcia działań dla zminimalizowania tego zjawiska. Wyboru priorytetu do-
konał zespół promocji zdrowia i został on zaakceptowany przez radę pedagogiczną.
- Główne przyczyny problemu:
- brak motywacji uczniów do tego, aby wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe w życie codzienne
- brak świadomości tego jakie konsekwencje niesie za sobą niezdrowy styl życia
- przyzwolenie rodziców na spożywanie niezdrowych posiłków
- Rozwiązania dla usunięcia przyczyn problemu (podstawa do ustalenia zadań):
- organizacja spotkań ze specjalistami, uświadamiającymi uczniów jak ważne jest prawidłowe odżywianie się
- przeprowadzanie scenariuszy lekcji przez wychowawców klas na temat zdrowego trybu życia
- zaangażowanie uczniów w procesy wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych
Lista kontrolna do analizy wybranych elementów planu działań
Zastanówcie się, na ile Wasz plan spełnia wymagania wymienione w tabeli. Dzięki tej refleksji udoskonalicie swoją umiejętność planowania. Wstawcie znak X w odpowiedniej kolumnie.
Element planu
Wymagania: jak powinno być
Tak, w pełni
Tak,
częściowo
Nie
2 pkt
1 pkt
0 pkt
CZĘŚĆ WSTĘPNA PLANU
Problem priorytetowy
Problem priorytetowy sformułowano prawidłowo, tzn. jako trudność i coś, co wymaga rozwiązania, konkretnie i precyzyjnie
2
Podano krótki opis problemu priorytetowego zawierający konkretne dane (np. wyniki: ankiet, obserwacji, rozmów)
2
Przyczyny istnienia problemu
Zapisano przyczyny istnienia problemu priorytetowego
2
Rozwiązania dla usunięcia problemu
Zapisano, co należy zrobić, aby rozwiązać (usunąć, ograniczyć, zmniejszyć) dany problem
2
PLAN DZIAŁAŃ – CEL
Cel
Cel jest ściśle powiązany z problemem priorytetowym
2
Cel jest konkretny, precyzyjnie i niezbyt szeroko sformułowany, mierzalny (tzn. można zmierzyć, czy i w jakim stopniu go osiągnięto)
2
Kryterium sukcesu
Kryterium sukcesu jest ściśle powiązane z celem
2
Kryterium sukcesu jest realne do spełnienia w danych warunkach (nie za wysokie/nie za niskie), konkretne i mierzalne
2
Sposób sprawdzenia czy osiągnięto cel
(sukces)
Określono, co wskaże, że osiągnięto cel: podano dane liczbowe lub inne informacje, które będą zmierzone, zarejestrowane, zaobserwowane
2
Określono metody sprawdzenia, czy osiągnięto cel, sformułowano kluczowe pytania, które będą zamieszczone np. w ankiecie
2
Wpisano nazwisko osoby odpowiedzialnej za ewaluację oraz termin jej realizacji
2
PLAN DZIAŁAŃ – ZADANIA
Zadania
Zadania są odpowiednio dobrane do danego celu (specyficzne)
2
Zadania są ściśle powiązane z rozwiązaniami dla usunięcia problemu
2
Zadania są sformułowane konkretnie i precyzyjnie
2
Kryterium sukcesu
Kryterium sukcesu dla zadań jest ściśle powiązane z zadaniami
2
Kryterium sukcesu dla zadań jest realne do spełnienia w danych warunkach (nie za wysokie, nie za niskie), mierzalne
2
Sposób realizacji
Wymieniono prace/działania, które należy kolejno wykonać dla realizacji danego zadania (np. szkolenia, zebrania, spotkania, remonty)
2
Okres/termin realizacji
Wpisano terminy/okresy realizacji zadań
2
Wykonawcy/osoba odpowiedzialna
Wpisano nazwisko wykonawców/osoby odpowiedzialnej za wykonanie zadania
2
Potrzebne środki/ zasoby
Zapisano niezbędne środki finansowe, sprzęt, pomoce, nakład pracy niezbędne do wykonania zadania (w zależności od rodzaju zadania)
2
Sposób sprawdzenia wykonania zadania
Określono metody sprawdzenia wykonania zadania
2
Zsumujcie liczbę uzyskanych punktów: 42 pkt (max. 42 pkt). Im więcej punktów, tym lepiej!
Jakie elementy planu spełniają wymagania tylko częściowo?
Jakie elementy planu nie spełniają wymagań?
Wprowadźcie pożądane korekty.
Załącznik nr 5
RAPORT ROCZNY:
REALIZACJA PROGRAMU SZKOŁA/PRZEDSZKOLE PROMUJĄCA ZDROWIE
w Szkole Podstawowej w Klenicy
rok szk.: 2022/2023
Nazwa szkoły/placówki:
Szkoła Podstawowa w Klenicy
Adres:
ul. Bolesława Chrobrego 68
66-133 Bojadła
Telefon:
68 35 23 514
E-mail:
spklenica@bojadla.pl
Strona www:
http://www.spklenica.edu.pl/
Imię i nazwisko dyrektora szkoły/placówki
Marcin Cieślik
Imię i nazwisko szkolnego koordynatora ds. promocji zdrowia
Agata Rynek
Szkoła jest w okresie:
(właściwe podkreślić, przy certyfikacie podać datę przyznania)
- Przygotowawczym
- Posiada certyfikat wojewódzki ………………
- Posiada certyfikat krajowy…………………
- Opis podjętych działań w zakresie diagnozowania potrzeb społeczności szkolnej:
- Narzędzia użyte do diagnozy : ankiety, badaniu klimatu społecznego klasy za pomocą pracy pisemnej oraz za pomocą techniki „Narysuj i napisz”
- Wyniki diagnozy – wyłonione problemy:
Wyniki badań ankietowych wykazały, że według 39% uczniów uczniowie w klasie dokuczają sobie rzadko lub wcale. W pytaniach otwartych również najczęściej podawanym czynnikiem źle wpływającym na samopoczucie w szkole podawano strach przed wyśmianiem przez kolegów. Podobne wnioski wynikły w badaniu klimatu społecznego klasy za pomocą pracy pisemnej (obmowa, kłótnie) oraz za pomocą techniki „Narysuj i napisz” (kłótnie koleżeńskie, izolowanie się jednego z uczniów od społeczności klasowej). Na podstawie wyników badań, wywiadów i obserwacji zespól dokonujący diagnozy uznał, że z pozoru pozytywne relacje w klasach po głębszej obserwacji, a przede wszystkim możliwości wypowiedzenia się anonimowo przez uczniów okazują się problemowe. Jako, że obmowa, mówienie nieprawdy o innych czy wyśmiewanie noszą znamiona przemocy psychicznej zespól promocji zdrowia podjął decyzję o potrzebie zminimalizowania tego zjawiska.
- Cel (cele) priorytetowy wybrany do realizacji w roku szkolnym:
Zmniejszenie częstotliwości występowania niekoleżeńskich zachowań (obmowa, plotki, wyśmiewanie)
- Zrealizowane działania w ramach zaplanowanego projektu (opisać w jaki sposób zostały zrealizowane poszczególne punkty planu działań dotyczące wyznaczonych problemu/ów priorytetowych):
Lp.
Zadanie
Realizacja
1.
Przygotowanie planu pracy SZPZ na rok szkolny 2022/2023.
Przekazanie informacji o
priorytetowych zadaniach
programu dla rozwiązania
problemu wynikającego z
przeprowadzonej ewaluacji.
Powołany przez dyrektora koordynator oraz powołany szkolny zespól do spraw promocji zdrowia opracował plan pracy szkoły w kontekście wyłonionego problemu priorytetowego. Rada pedagogiczna zatwierdziła plan pracy zespołu na rok szkolny 2022/2023. Przydzielono osoby odpowiedzialne do poszczególnych zadań zawartych w planie pracy.
2.
Lekcje wychowawcze podejmujące tematykę relacji koleżeńskich
Każdy wychowawca przeprowadził przynajmniej raz w semestrze zajęcia mające na celu integracje grupy. Niektóre klasy korzystały z wsparcia w osobie psychologa.
Tematy zajęć:
- Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych.
- Moje zachowanie w klasie.
- Komunikacja między ludźmi – jak rozmawiać.
- Agresja słowna, agresja fizyczna – jak sobie z tym radzić.
- Czy jesteśmy zgranym zespołem klasowym? Rozmawiamy o solidarności i granicach kompromisu.
- Moje zachowanie - klasa na medal
- Co to jest konflikt strategia rozwiązywania konfliktów
- Sposoby radzenia sobie z agresją i przemocą (fizyczną i słowną)
- Naucz się mówić nie - scenki drama asertywne zachowanie
- Rozmawiamy ze sobą - sztuka dialogu kultura języka3.
Spotkania integracyjne uczniów
W ciągu roku szkolnego odbyły się: wyjazd do kina, wyjazdy na basen, wycieczka do centrum Przyrodniczego Keplera, spotkanie integracyjne kl. IV w „Akacjowym ranczu” w Karszynie, spotkanie klasy VIII w „Zajeździe we Młynie” w Lubiecinie, wyjazd do kina na film „Avatar. Istota wody”, wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli, wycieczka do Muzeum Gross-Rosen, Zamku Książ i miasta podziemnego Osówka
4.
Warsztaty z psychologiem i pedagogiem dla uczniów
Odbyły się następujące warsztaty z psychologiem i pedagogiem:
- Przemoc werbalna i niewerbalna
- Agresja
- Bądźmy życzliwi
- Mówię STOP hejtowi
- Mniej stresu, więcej sukcesu
- Uczymy się rozmawiać
5.
Warsztaty z psychologiem i pedagogiem dla rodziców
Odbyły się następujące warsztaty z psychologiem:
- Stop dla świata wirtualnego, start dla świata realnego.
6.
Promowanie rywalizacji sportowej wg zasad fair play
Rywalizacja wg zasad fair play podczas turnieju siatkarskiego w Szkole Podstawowej w Bojadłach.
7.
„Tydzień dobrych uczynków” – akcja społeczności szkolnej
Przeprowadzono „Tydzień dobrych uczynków”, podczas którego pielęgnowaliśmy koleżeńskie postawy. Uczniowie wykazywali jakie cechy charakteryzują „dobrego człowieka”. Osoby, które przez cały rok wykazywały się bezinteresowną pomocą innym zostały nagrodzone. Uczniowie stworzyli drzewka życzliwości, na których umieszczali miłe słowa zaadresowane do kolegi lub koleżanki.
8.
Coroczne organizowanie imprez klasowych, takich jak:
andrzejki, mikołajki, Dzień Kobiet/Mężczyzn, wigilia klasowa, urodziny, Dzień Dziecka
Przeprowadzono następujące imprezy klasowe:
Dzień Chłopaka,
Andrzejki,
Mikołajki
Wigilia klasowa
Walentynki
Bal Karnawałowy
Dzień Kobiet
Poszukiwania zajączka
Dzień Dziecka
Urodziny
- Monitorowanie podjętych działań, ujętych w planie rocznym:
- Sposób monitorowania działań: wpisy w dzienniku, listy obecności, karty wycieczki, fotorelacje, notatki ze spotkań, protokół z zebrania.
- Odpowiedzialni za monitorowanie poszczególnych działań: Zespół Szkoły Promującej Zdrowie, koordynator, psycholog, pedagog, wychowawcy klas 0-8, nauczyciel wychowanie fizycznego
- Informacja na temat ewaluacji podjętych działań, ujętych w planie:
- Sposób przeprowadzenia ewaluacji: ankieta ewaluacyjna, wywiady z pedagogiem i psychologiem, obserwacja nauczycieli i zespołu promocji zdrowia, dokumentacja fotograficzna, wpisy w dziennikach lekcyjnych, protokoły RP.
- Wnioski z ewaluacji:
Na koniec roku szkolnego przeprowadzono ewaluację podjętych działań, wynikających z planu zespołu SzPZ. Obejmowała ona wywiady z pedagogiem i psychologiem, obserwacje nauczycieli i zespołu promocji zdrowia oraz ankietę ewaluacyjną (przebadanych 46 uczniów).
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Uczniowie w mojej klasie są dla siebie życzliwi
9%
67%
15%
9%
Uczniowie w mojej klasie mają do siebie zaufanie
11%
61%
15%
13%
Uczniowie w mojej klasie chętnie ze sobą współpracują
28%
41%
17%
9%
Uczniowie w mojej klasie akceptują (przyjmują) mnie takim, jakim jestem
39%
48%
11%
2%
Gdy jakiś uczeń w mojej klasie ma jakiś kłopot, inny uczeń stara się mu pomóc
39%
35%
15%
4%
Uczniowie w mojej klasie dokuczają sobie rzadko lub wcale (np. rzadko przezywają się, ośmieszają, popychają, biją się ze sobą)
11%
46%
24%
17%
Uczniowie w mojej klasie starają się, aby nikt nie był pozostawiony na uboczu
22%
39%
22%
13%
Moje relacje z kolegami oceniam na lepsze niż na początku roku.
61%
17%
7%
11%
Uczniowie wskazali następujące działania szkoły, które pomogły im w budowaniu relacji z rówieśnikami:
- Wycieczki 28 os
- Dzień Dziecka 12os
- Wieczory filmowe 12os
- Festyn Rodzinny 10os
- Wspólne projekty na lekcjach 9os
- Dyskoteki 6os
- Występy 6os
- Lekcje wychowawcze 5os
- Warsztaty z pedagogiem i psychologiem 3os
- Uroczystości klasowe 2 os
- SKS 1 os
- Efekty podjętych działań (wypisać konkretne efekty oraz czy i na ile udało się osiągnąć założone kryteria sukcesu):
Zadanie
Kryterium sukcesu
Efekty podjętych działań
Lekcje wychowawcze podejmujące tematykę relacji koleżeńskich
100% uczniów weźmie udział w lekcjach mających na celu wzmocnienie osłabionych relacji rówieśniczych - zrealizowano
Wzrost poczucia bezpieczeństwa.
Udzielanie wzajemnej pomocy przy rozwiązywaniu zadań i problemów.
Spotkania integracyjne uczniów
80% uczniów uczestniczy w spotkaniach integracyjnych- zrealizowano
Poprawa kontaktów międzyludzkich.
Wzrost zaufania i satysfakcji, płynącej z przynależenia do zespołu.
Poznanie różnych możliwości spędzania czasu wolnego z grupą.
Warsztaty z psychologiem i pedagogiem dla uczniów
80% uczniów uczestniczy w warsztatach- zrealizowano
Podniesienie komunikacji.
Zmniejszenie aktów przemocy rówieśniczej.
Nabycie umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami.
Akceptowanie siebie i innych pomimo różnic.
Warsztaty z psychologiem i pedagogiem dla rodziców
50% rodziców uczestniczy w warsztatach - zrealizowano
Uświadomienie problemu uzależnienia od wysokiej technologii. Pokazanie pozytywów i sposobów wzmacniania więzi koleżeńskich.
Promowanie rywalizacji sportowej wg zasad fair play
60% uczniów weźmie udział w turnieju siatkarskim- zrealizowano
Stworzenie atmosfery jedności i odpowiedzialności za drużynę.
Integracja drużyny.
„Tydzień dobrych uczynków” – akcja społeczności szkolnej
90% uczniów, nauczycieli i
Pracowników niepedagogicznych weźmie
udział w akcji- zrealizowano
Czerpane radości z czynienia dobra.
Uświadomienie, że życzliwość jest najlepszą formą kontaktu międzyludzkiego.
Nabycie wrażliwości, empatii, szacunku do drugiego człowieka.
Coroczne organizowanie imprez klasowych, takich jak:
andrzejki, mikołajki, Dzień Kobiet/Mężczyzn, wigilia klasowa, urodziny, Dzień Dziecka
80% społeczności szkolnej
weźmie udział w danych imprezach szkolnych- zrealizowano
Integracja uczniów.
Wzrost samodzielności w organizacji uroczystości klasowych.
Wzrost umiejętności podziału obowiązków.
Wzrost poczucia własnej wartości na tle grupy.
Kryterium sukcesu z planu stworzonego na początku roku szkolnego zakładało, że 60% uczniów zauważa poprawę w relacjach rówieśniczych. Mając na uwadze wyniki ankiety oraz obserwacje nauczycieli, pedagoga i psychologa kryterium sukcesu zostało spełnione , a cel osiągnięty.
Autor raportu: Podpis dyrektora szkoły/placówki
……………………………………. …………………………………….
/szkolny koordynator ds. promocji zdrowia/
Miejscowość, data:
………………………………………
Raport z rocznej działalności szkoły/placówki w zakresie realizacji programu SzPZ zależy przesłać w terminie do 15 lipca każdego roku na adres Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
-